Oct 11 2012

Tarkvarafirmade olemus 2: juhtide tüübid

Published by Targo at 11:55 am under Juhtimine, Põhialused, Raha

Eelmises osas postuleerisin, et firmas sõltub palju juhi konkreetsetest omadustest. Need tarkvaraorganisatsioonide juhid, kellega ma ise olen kokku puutunud, saab laias laastus jagada järgmistesse kategooriatesse:

Arendaja

Tegeles kunagi tõsiselt programmeerimisega, aga siis otsustas, et kellegi teise heaks töötamise raamid on liiga kitsad, ning asutas oma firma. Ettevõtte suuremaks kasvamise ajaks on enamikest uutest progejatest vanem ning armastab neile rääkida, kuidas vanasti olid mehed rauast ja väänasid haljast assemblerit.

Arendaja hindab töötajates ennekõike pragmaatilisust, probleemide lahendamise ja asjadega valmis saamise oskust.

Ettevõtte eesmärkideks seab ta tehnilise arengu, väljakutsuvad ülesanded ning elegantse teostuse.

Teadlane

Teadlane on Arendaja sarnane, aga akadeemilise taustaga. Viimasega võrreldes eelistab ta ülesande täielikku, täpset ja teoreetiliselt korrektset lahendamist. (Arendajale piisab, kui tal on otsene ja lihtne lahendus, mis  töötab 90% juhtudest.)

Visionäär

Tihti mõnes IT-ettevõttes analüütikuna või sarnases rollis alustanud inimene, kellel ei tarvitse olla IT-haridust. Töötas end läbi ettevõttehierarhia üles või siis asutas ettevõtte ise, mingi konkreetse idee elluviimiseks.

Visionäär hindab töötajates loomingulisust ning kasutajate probleemide mõistmist.

Tema ettevõtte eesmärgiks on võimalikult suur kasutajate arv.

Müügimees

Müügimees asutas oma IT-ettevõtte ise, „sest sellega saab head raha teenida“ või siis võeti ta Arendaja/Teadlase poolt kampa, kui nood ei suutnud oma ideid piisavalt hästi turustada.

Töötajates hindab Müügimees entusiasmi. Eeldab, et kõik tehnilised probleemid on lahendatavad.

Ettevõtte eesmärgiks on käive.

Raamatupidaja

Raamatupidaja on tüüpiliselt mõne ärikooli kasvandik ja tegeles ettevõttes rahaasjadega. Omapäi üldjuhul ettevõtet ei asuta (kui mitte just eelnevate tüüpidega koos), aga saab juhtpositsioonile, kui omanikele (kes võivad aja jooksul vahetuda nagu juhidki) tundub, et organisatsioon toimib liiga kaootiliselt.

Raamatupidaja hindab töötajates täpsust, usaldusväärsust ja etteennustatavust.

Eesmärgiks on puhaskasum.

Juhtide dünaamika

Ülaltoodu on mõistagi lihtsustus, eksisteerib ka igasuguseid hübriidvariante, aga stereotüübid aitavad olukorrast ülevaadet saada.

Muuseas, kui nt Arendaja eesmärk on võimalikult hea süsteem, ei tähenda see, et ta ei tahaks palju raha teenida. Lihtsalt tema visioon selleni jõudmiseks on läbi vägeva tehnilise lahenduse. Juhtub ka, et näiteks Visionääri ideede elluviimine kestab aastaid, mille jooksul ettevõte vaevalt hingitseb, kuid kui see lõpuks valmib, möödub firma raketina nt Raamatupidajate juhitud konkurentidest, kes vahepeal püsivat, kuid mõõdukat kasumit teenisid. (Loomulikult juhtub ka seda, et visioonist ei tule midagi välja ja rakett ei lahkugi stardiplatvormilt).

Alati kehtivad aga järgmised seaduspärasused:

 • Printsiip 1: Omanik määrab, kes on juhid.

Uued idufirmad asutatakse kõige sagedamini Arendajate poolt. Kuni asutaja=omanik=juht, on asi lihtne. Kui aga omanike ring laieneb, tõstatub kohe ka küsimus, milline juhtimisstiil oleks parem. Kõige dramaatilisemad muutused toimuvad siis, kui:

  • a. Ettevõttesse kaasatakse väliseid investoreid.
  • b. Ettevõte saab nii edukaks, et läheb börsile.

Investoritele ja börsianalüütikutele meeldivad regulaarsed rahanumbrid enamasti rohkem kui tehnilised visioonid ja see tekitab tugeva surve Müügimeestest või Raamatupidajatest juhtide kaasamiseks. Kui esialgne juht on erakordne isiksus, ei hakata paati kõigutama, kuid enamik inimesi pole siiski erakordsed.

 • Printsiip 2: Juht määrab, kes on ettevõttes kunnid.

Kui firmat juhib Arendaja, on ka tema värbamispõhimõtetes esikohal kõige kõvemate programmeerijate kaasamine ning neile kuulub visioonide ning plaanide tegemisel võtmeroll. Näide: Bill Gatesi Microsoftis olid arendajad alati kõige olulisemad. Paljud neist olid ettevõttes väga tähtsatel positsioonidel ning teenisid suurel hulgal raha.

Kui ettevõtet juhib Visionäär, on samadel põhjustel võtmeisikuteks analüütikud ja disainerid ning arendajad tantsivad nende pilli järgi.

Müügimehe ettevõttes on tehnikud enamasti ilma erilise struktuurita ühises katlas, sest selles organisatsioonis ei eristata neid tehnilise võimekuse järgi kuigi oluliselt.

Kui ettevõtet juhib Raamatupidaja, on tal suur Exceli tabel, kus iga töötaja taha on kirjutatud talle vastav puhaskasuminumber. Kellel on suurem number, see on ka olulisem.

Isegi kui me ise ei kuulu ei omanike ega juhtide sekka, on vastav dünaamika meile oluline. Omanike ringi muutus toob kaasa muutused juhtkonnas, see aga omakorda tõstab esile ühtesid gruppe ning paiskab teisi tagaplaanile. Nagu esimeses osas kirjeldatud, on juhi roll tarkvara alal määravam kui enamikus teistes tööstusharudes. Sellest tulenevalt võib vahetus tuua üksikisikule kaasa drastilisi karjääri ning töökeskkonna muudatusi. Hinnatud spetsialistist võib üleöö saada tähelepandamatu pärisori ja Tuhkatriinust printsess.

6 responses so far

6 Responses to “Tarkvarafirmade olemus 2: juhtide tüübid”

 1. Jon 11 Oct 2012 at 4:52 pm

  On nähtud firmat, kus ees on vist Müügimees.

  Jutt ja fanfaarid on üks asi.
  Üritatakse rääkida võistlusest, energiast. Tulemusena kõik tormavad pead laiali ringi.
  Aga nukker, kui tormamise tulemusena asjad ei tööta, päeva maasoleku otsene kulu on meeskonna aastapalk jne.

  See kääride effekt on huvitav. Kui väga suure firma juht, omaduselt müügimees, avastab, et tema taktika, “rohkem”, “energeetilisemalt”, ei tööta ja midagi asemele pakkuda ei ole. Siis igas lõigus tänatakse IT-d. Läbimõtlemise kategooriat ei ole. Seis on nukker, aga teatrit jätkatakse.

  Aga kuidas selles keskkonnas ellu jääda?
  Tundub, et valikud on olla kas möllust kõrval asuv ükskõikne pärisori või üritada sattuda tegema asju ainult 80% ja siis vahetada projekti…

 2. Adolfon 12 Oct 2012 at 11:57 pm

  Ma siiralt loodan, et Sa ,Targo, jõuad selle teemaarendusega ka juhtide eetilisuse juurde ja töötajate võrdse kohtlemise juurde :P !

 3. toivoon 13 Oct 2012 at 12:31 pm

  lihtsustus, mis põhineb konfliktide loomisel. head juhid (arendaja)vs halvad juhid (myygimees, raamatupidaja).

  tolerantsus tähendab ka seda et välditakse sterotyypide loomist ja promomist.
  tolerantsus on jälle tänapäeva “multi-” maailmas väga vajaliki

 4. Targoon 13 Oct 2012 at 3:24 pm

  @Adolf, Sinu kommentaarist jääb praegu mulje, nagu mina oleks kedagi ebavõrdselt kohelnud. Ma ei leia, et ma seda teinud oleksin :)
  @toivo, ma pole kusagil kedagi heaks ega halvaks nimetanud. On tõsi, et mulle isiklikult sobib mõni stiil paremini kui teine, aga samamoodi sobib mõnele teisele inimesele teine stiil rohkem. Katsun kirjeldada objektiivseid asjaolusid, kui Sa siin konflikti näed, on see pigem Su enda hinnang.

 5. Adolfon 13 Oct 2012 at 8:43 pm

  Targo, pean siiski mainima, et see ei olnud Sinu pihta käiv kommentaar. Aga huvitav oleks ikkagi lugeda, mida Sa juhtide ja näidetena ka Eesti juhtide juhtimise eetikast arvad :) . Sinu juhtimise kohta ei oska ma kohe kindlasti mitte kommentaare jagada, kuna pole ise isiklikult kokku puutunud sellega.

 6. kaczanowo firma moto glancon 24 Nov 2015 at 10:18 pm

  Thank you, I have just been searching for information approximately this topic
  for ages and yours is the best I have came upon till now.
  But, what in regards to the bottom line? Are you positive about the supply?

Comments RSS

Leave a Reply