May 12 2010

Teenusearendus vs tootearendus

Published by Targo at 11:12 am under Hea kood, Raha

mass_production

Olen praeguseks oma professionaalses elus sattunud osalema mitmesugustes projektides alates super-spetsiifilistest ühele kliendile optimiseeritud süsteemidest kuni super-üldistatud masstoodeteni.

Mis neil tegelikult vahet on?

Tarkvaraprojekti iseloomustavad kõige põhilisemad põhiparameetrid on:

  • Kasutajate arv K
  • Programmeerijate arv P

Toon lihtsuse mõttes sisse tähise ϰ = K/P (kreeka täht KAPA = Kasutajate Arv jagatud Programmeerijate Arvuga)

Finantsiliselt kehtib üldjuhul reegel, et suur ϰ => suur $, vaadake kasvõi Bill Gatesi. Sellepärast ongi peaaegu iga teenusearendaja kinnisideeks teha oma rätsepatööst “toode” ning liikuda tagumiktundide müügilt tiražeerimisele.

Samas tähendab suurem ϰ ka suuremat vigade parandamise kulu, iga täiendus või parandus tuleb viia palju suurema hulga inimesteni, kellel see omakorda mingeid probleeme või destabiliseerimist võib esile kutsuda.

Seega, mida suurem ϰ, seda kõrgem peab olema toote kvaliteet:

  • Läheb vaja paremaid programmeerijaid ja analüütikuid

Nt Microsofti tootearendusdivisjonid võtavad tööle ehk 2% inimestest, kes sinna oma CV-sid saadavad. Sellepärast on neil ka vaja piisavalt häid inimesi nagu tolmuimejaga mujalt maailmast kokku tõmmata. Vt ka staaride teemat.

  • Läheb vaja rohkem testimist

teenusearendus_rollid

ms_tootearendus_rollid

Diagrammid illustreerivad arendustsükli jooksul kulutatavaid inimtunde – kui projekt on “valmis”, lisandub sellele muidugi ka väline testimine.

Teema jätkub edaspidi…

No responses yet

Comments RSS

Leave a Reply