May 02 2008

Tunne oma kasutajat

Published by Targo at 1:15 am under Analüüs, Kliendid, Lugejate lemmikud

customer_service.jpg

Eelmises kirjutises tuli juttu oma kasutajate mõistmise tähtsusest. Leidsin vahepeal veel rea lugusid sellest, kuidas erinevad firmad on kasutaja tundmaõppimist tõsiselt võtnud ning seeläbi huvitavaid ja innovatiivseid lahendusi tootnud.

dyson_cleaner.jpg

 • Ameerikas on praegu väga populaarsed James Dysoni leiutatud tsükloneraldusega tolmuimejad. Jättes kõrvale asjaolu, et tegemist on tehnilise uuendusega, mis tolmuimemist efektiivsemaks muudab, võime küsida, miks selle tolmuimeja kate just läbipaistev peab olema? Kas selleks, et näha, kui palju seal tolmu sees on? Tegelikult meeldib paljudele inimestele alateadlikult näha, kuidas praht tolmuimejas ringi käib ja seeläbi “tappa saab”. Katsugu ta veel tulla silmailu rikkuma! :) Inimesed ei saa sellest enamasti ise arugi, aga neile meeldib Dysoni tolmuimejaga koristamine millegipärast rohkem kui teistega.

jogger.jpg

 • Kõik teavad, et tervisejooks on kasulik, aga sellegipoolest ei tule jätku enamikul inimestest püsivust sellega tegelemiseks. Kuidas asja parandada? Jooksmisest tulenev kasu on pikaajaline protsess, raja lõpus pole enamasti mingit kohest rahuldust. Kuidas aga kohe jooksjale mingi preemia anda? Nike ja Apple tulid kahe peale välja tootega, mis ühelt poolt ergutab sind jooksmise ajal ning teiselt poolt laseb enda tulemusi teiste omadega võrrelda. Ja kas saab olla suuremat rahuldust, kui näha, kuidas sa teiste inimestega võrreldes arened? Pole siis imestada, et Nike Plus on hea äri.

 elderly_driver.jpg

 • Et paremini mõista vanema põlvkonna autojuhte, leiutas Nissan spetsiaalse ülikonna, mis takistab teatud liigutusi, et mõista, milline on auto ergonoomika vanemate inimeste seisukohalt. Sarnased ülikonnad on olemas ka selleks, et simuleerida näiteks rasedat naist või muid iseärasusi.  

Tarkvara seisukohalt võime siin mõelda: enamikus IT-firmades on olemas infrastruktuur ja tööriistad (alates kiirest internetiühendusest arendusvahenditeni), mis meie jaoks IT lihtsaks ja mugavaks teevad. Enamikul meie kasutajatest seda aga pole ja me peaksime iga valminud tarkvaratoodet vaatama eelkõige nende inimeste seisukohalt, kellel on väiksemad võimalused. Näiteks kas meie vormid mahuvad ka väiksema kui 21″ ekraani peale ära? Kas meie andmehulgad on edastatavad ka vähema kui 1Gbit kohtvõrgu kaudu? Kas meie rakendused jooksevad ka alla 2GB mäluga?

autobahn.jpg

 • Autoteema teisest äärmusest leiame näite, kuidas Honda saatis Honda Legendi disainerid ja insenerid 6 kuuks Saksamaale, et nad uuriksid, mis tunne on reaalselt autobahnil kihutada ja mida ühel autol selle jaoks vaja läheks, Jaapanis sellist võimalust polnud.
 • Paljud lahendused tulevad pähe lihtsalt inimeste igapäevaelu vaadeldes. Nii on leiutatud näiteks kohvikruusihoidjaga pesumasin, väike külmkapp ühikatubade jaoks, mille pealne on lahtivolditav väikeseks lauaks jne. Minu lemmikuks on siin Whirlpool Gladiator GarageWorks ja spetsiaalne garaažikülmkapp, juba ammu ei hoita garaažis ainult autosid, vaid sellest on saanud paljude meeste elu- ja hobikeskus, mille jaoks on kohandatud terve hulk kodutehnikat.

 big_bazaar.jpg

 • Kes on Aasias reisinud, teab, et suur osa sealsest jaekaubandusest toimub kaootilistel avaturgudel. Kui Kishore Biyani Indias Pantalooni supermarketite keti asutas, olid tema poed alguses samasugused nagu nende lääne ekvivalendid, korrapäraselt seatud riiulite ja sirgete vahekäikudega. Hoolimata sellest, et poed olid ilusad, puhtad ja odavad, ei tulnud inimesed sinna, sest selline kauplemisviis polnud neile omane. Ei aidanud muu, kui imiteerida traditsioonilisi turge, praegu on Pantalooni poed ebakorrapärased, kaubad vedelevad näiliselt juhuslikult, asjade üle on võimalik tingida, aga rahvast käib seal nagu murdu.

iridium.jpg

 • Oluline on aga, et me annaks endale aru, kas tegemist on vaid ühe kasutaja iseärasusega või laiema suunaga. Tihti saavad suured projektid alguse kellegi kinnisideest, mis tegelikult aga kedagi ei huvita, üheks suurimaks ja kallimaks näiteks siinkohal on Iridiumi satelliidid. Algse idee kohaselt pidi olema tegemist tootega “mobiilsele ettevõttejuhile”, kes kogu aeg maailmas ringi rändab. Ärimehed ei tahtnud aga suurt, kallist ja kobakat satelliittelefoni, pärast 5 miljardi dollari kulutamist saadi poole aastaga vaid 10000 kasutajat ning Iridium läks vähem kui aasta pärast pankrotti. Praeguseks on Iridiumi võrk siiski kasutuse leidnud, aga hoopis avamerepurjetajate ja muude rändurite seas.

  medical.jpg

 • Teise näite sellest, kuidas me ei saa aru, kes meie klient tegelikult on, leiame meditsiinist. Meditsiiniskännerid on tõeline tehnikaime, näidates 3D pilti kõigest, mis inimese kehas toimub. Aparatuuri tootjad rääkisid arstidega, milliseid võimalusi viimastel vaja läheks ja said pika nimekirja. Kui aga masinad valmis tehti, selgus, et nende kasutusaeg hoopis langes. Milles asi? Selgus, et päriselt ei kasuta masinaid mitte arstid, vaid laborandid, kellele arst lihtsalt ütleb, et teha seda või toda. Ja kuna uuel masinal oli liiga palju nuppe ja vidinaid, millest laborandid aru ei saanud, jäid ka uued võimalused unarusse.

See on tegelikult tarkvaramaailmas igapäevaselt toimiv efekt. Inimene, kes meilt toote tellib, ei ole tihti teps mitte seesama, kes seda lõpuks kasutama hakkab!

mac_portable.jpg

 • Kui Apple oma esimese sülearvuti lõi, oli firmal juba tugev kogemus lauaarvutitega, ja juba tollal pandi Apple’is suurt rõhku disaini perfektsusele. Mac Portable oligi perfektne… lauaarvuti seisukohalt. Tüüpiliseks näiteks on, et Portable’i aku pidas vastu üle 10 tunni (!), mis tegi arvuti palju suuremaks ja raskemaks kui konkureerivad tooted, aga näitab hästi, et tegijatel polnud täpset aimu, mis elu sülearvutikasutaja elab.

hud1.jpg

 • Veel näide meditsiinitehnikast: Laparoskoopia on kirurgia haru, kus inimese sisse torgatakse fiiberoptiline kaabel ning ning kirurg vaatab ekraanilt, mis sul sees toimub. Katsetusel süsteemi testides toimis kõik hästi. Kui aga millalgi tegelikku operatsioonisaali mindi, leiti, et ruum on abistajaid täis ja kirurg peab kogu aeg üle nende küünitama, et ekraani näha. Lahenduseks oli heads-up display, spetsiaalsed prillid, millelt pilti saab vaadata, aga ilma kasutajat tema loomulikus keskkonnas jälgimata poleks tehnoloogid iial selle mõtte peale tulnud.

64 responses so far

64 Responses to “Tunne oma kasutajat”

 1. Katrinon 02 May 2008 at 10:04 am

  Kasutajate eripäradega arvestamise ja mittearvestamise kohta meenub kaks lugu pesumasinatega: Whirlpooli “The World Washer”, mis jättis kahe silma vahele muuseas selle, et India naised kannavad nappide särkide ja miniseelikute asemel tohutupikka kangatükki, mille pesemine Whirlpooli masinas osutunud ebapraktiliseks.
  Hiinlased aga õpivad hoolega teiste vigadest ning Haier saatis konsultandid Indiasse uurima, millega üks pesumasin peale saride seal hakkama peab saama. Huvitava ideena tundus masin, mis võimaldab kasutada päikesepaistel soojenenud vett katusel asuvast veetünnist ning loomulikult saab hakkama ka pidevalt kõikuva pingega.

 2. Siimon 04 May 2008 at 3:56 pm

  Väga asjalik ja huvitav veebipäevik! Jõudu Sulle, Targo!

 3. Targoon 04 May 2008 at 9:18 pm

  Tänan, sellised kommentaarid annavad kusjuures tõepoolest jõudu :)

 4. xon 06 May 2008 at 9:00 am

  Kirjuta ikka rohkem Ahja Kommertspangast ja kohalikust tarkvarafirmast “Joostes Marss”, sest huvitav on lugeda asju, mida kirjutaja on ise läbi teinud.

  Maailmast leitud näidete refereerimisega tegeleb meil kollane ajakirjandus.

 5. Targoon 12 May 2008 at 1:51 am

  Joostes Marss, Ahja Kommertspank, Hulkuvate Kasside Riiklik Inspektsioon ja kõik nendega seonduvad tegelased, sündmused, kohad ja tooted on ilukirjanduslikud väljamõeldised. Igasugune sarnasus tegeliku eluga on juhuslik ning autor ei võta endale mingit vastutust seonduva moraalse või materiaalse kahju eest.
  Aga Ahja Kommertspangast saaks muidu küll igasuguseid asju kirjutada ;)

 6. ArvoSon 27 May 2008 at 7:33 am

  Hea oli lugeda, et mõnda softikitjutajat huvitab ka kasutaja arvamus. Enamasti on küll tunne, et tarkvarakirjutajad kirjutavad kogu tarkvara endale kasutamiseks. Muidu poleks ju võimalk, et suurem osa inimesi ei oska seda tarkvara kasutada. Edu – huvitav blog!

 7. VashtiNKarolon 12 Mar 2016 at 4:04 am

  Awesome! Its actually remarkable article, I have got much clear idea regarding from
  this piece of writing.

  Also visit my web page – VashtiNKarol

 8. vidéos sexeon 05 Jun 2016 at 10:16 am

  you’re really a good webmaster. The web site loading pace is incredible.
  It seems that you are doing any unique trick. Also, The
  contents are masterwork. you’ve performed a excellent task in this matter!

 9. Http://Xcjlypf.Com/on 26 Feb 2018 at 10:39 pm

  I einfach konnte nicht fahren Ihhre Website vor darauf hindeutet,
  dass ich wirklich geliebt die übliche Informationen eine
  Persin Versorgung in Ihre Gäste? Ist werde werden zurück häufig Auf
  Kasse Neue Beiträge

 10. New Age or alternative spirituality shops and markets are ideal places to get this kind of thing.
  You can also take time once you do repetitive tasks which do not require
  your full care about focus inward. So don’t be afraid to dream big, once you dream big you in turn become more available to new
  ideas and opportunities plus your mind will see a strategy to transform it into a
  reality.

 11. https://bestlivesexcamsites.clubon 07 Jun 2019 at 2:13 pm

  zapcam adult live free sex web cams mature sauna mouryou no nie sam38g all
  porn star ariel rebel blowjob

 12. 황금성 사이트on 15 Jul 2019 at 5:53 pm

  For latest information you have to go to see world-wide-web and on the web I found this website as a
  best website for hottest updates.

 13. 슬롯머신 룰on 15 Jul 2019 at 10:04 pm

  Genuinely when someone doesn’t understand then its up to other users that they will help,
  so here it occurs.

 14. 토토사이트추천on 15 Jul 2019 at 10:05 pm

  Hello, I would like to subscribe for this webpage to get latest updates, thus where can i do it please help
  out.

 15. 마카오 환전상on 15 Jul 2019 at 11:08 pm

  This is my first time visit at here and i am truly pleassant to read
  everthing at alone place.

 16. 홀덤보드카페on 16 Jul 2019 at 8:50 am

  Hi there mates, how is all, and what you desire to say about this article, in my view its in fact awesome designed for
  me.

 17. IKon 16 Jul 2019 at 1:24 pm

  It’s amazing in favor of me to have a site,
  which is useful in support of my knowledge. thanks admin

 18. 룰렛 배당on 16 Jul 2019 at 3:39 pm

  Good article. I will be dealing with a few of these issues as well..

 19. 카지노 도박on 17 Jul 2019 at 12:11 am

  It’s remarkable to pay a visit this site and reading the views of all mates concerning this post, while I
  am also eager of getting knowledge.

 20. HSon 17 Jul 2019 at 5:43 pm

  This piece of writing is genuinely a pleasant one it
  assists new web viewers, who are wishing for blogging.

 21. KGon 17 Jul 2019 at 10:27 pm

  I know this web site provides quality dependent articles or reviews and
  extra stuff, is there any other web page which gives these kinds
  of data in quality?

 22. XUon 18 Jul 2019 at 4:01 am

  Thanks a lot for sharing this with all folks you actually recognize what you’re
  speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my web
  site =). We could have a hyperlink alternate contract
  among us

 23. WTon 18 Jul 2019 at 1:01 pm

  Can I just say what a comfort to uncover someone who genuinely knows what they are
  discussing online. You actually understand how to bring
  an issue to light and make it important. More and more
  people should look at this and understand this side of
  the story. It’s surprising you’re not more popular given that you surely have the gift.

 24. EHon 18 Jul 2019 at 2:40 pm

  I am in fact grateful to the holder of this site who has shared
  this wonderful post at here.

 25. GWon 18 Jul 2019 at 3:28 pm

  This article gives clear idea designed for the new people of blogging,
  that actually how to do blogging and site-building.

 26. ZAon 18 Jul 2019 at 8:01 pm

  I got this web site from my friend who shared with me regarding this
  web site and at the moment this time I am browsing this web page and reading very informative content here.

 27. ZLon 19 Jul 2019 at 12:57 am

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to
  be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think about
  worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 28. https://namwon-anma9.blogspot.comon 20 Jul 2019 at 8:26 am

  Asking questions are genuinely pleasant thing
  if you are not understanding something completely, but this post
  provides pleasant understanding even.

 29. https://yangyang-softanma.blogspot.comon 20 Jul 2019 at 10:34 am

  Hi I am so thrilled I found your blog, I really found you by error, while I
  was browsing on Bing for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and
  a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic b.

 30. https://vicuna-Debora.blogspot.comon 20 Jul 2019 at 8:08 pm

  It’s hard to find knowledgeable people about this subject, but you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 31. https://kitten-Belle7.blogspot.comon 22 Jul 2019 at 11:40 am

  I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your blog.
  It appears as though some of the written text on your content are running off the screen.
  Can somebody else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 32. https://eel-Milton.blogspot.comon 22 Jul 2019 at 5:00 pm

  Wow! After all I got a web site from where I know how to genuinely obtain helpful data
  concerning my study and knowledge.

 33. https://Jangheung-kranma4.blogspot.comon 23 Jul 2019 at 11:22 am

  I got this site from my friend who shared with me on the topic of this site and at
  the moment this time I am browsing this website and reading very informative content at this
  place.

 34. https://pochon-softanma0.blogspot.comon 23 Jul 2019 at 7:12 pm

  Hi there to all, it’s actually a nice for me to pay a quick visit this site, it contains precious Information.

 35. https://Ali-pheasant.blogspot.comon 26 Jul 2019 at 3:08 pm

  Hurrah! In the end I got a blog from where I know how to genuinely take helpful information concerning my study and knowledge.

 36. https://www.bsesubh6.onlineon 31 Jul 2019 at 4:46 am

  If some one wants expert view on the topic of
  running a blog after that i advise him/her to pay
  a quick visit this weblog, Keep up the pleasant work.

 37. https://www.hycup.onlineon 31 Jul 2019 at 6:50 am

  Hello there I am so excited I found your web site, I
  really found you by accident, while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and
  a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go
  through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great job.

 38. 마카오 블랙 잭 후기on 21 Aug 2019 at 6:26 pm

  I like the valuable info you supply for your articles. I will
  bookmark your blog and test once more here regularly. I am slightly sure I will
  learn many new stuff proper here! Best of luck for the next!

 39. 마닐라 하얏트 호텔on 27 Aug 2019 at 4:40 am

  Hi it’s me, I am also visiting this website regularly,
  this web page is in fact nice and the visitors are in fact sharing fastidious
  thoughts.

 40. 카지노 꽁머니on 31 Aug 2019 at 12:35 pm

  Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks,
  However I am experiencing troubles with your RSS.
  I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody having identical RSS problems?

  Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 41. https://www.bntiax2phz.onlineon 31 Aug 2019 at 1:10 pm

  I have to thank you for the efforts you’ve
  put in writing this website. I really hope to check out
  the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now
  ;)

 42. 홀덤클럽포커on 01 Sep 2019 at 9:34 am

  I know this web site offers quality dependent articles
  and extra stuff, is there any other web page which presents these things in quality?

 43. https://www.jack777.xyzon 01 Sep 2019 at 11:06 pm

  Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write
  if not it is complicated to write.

 44. 토토 총판 후기on 02 Sep 2019 at 9:51 pm

  I am in fact thankful to the owner of this website who has
  shared this fantastic article at here.

 45. 텍사스 포커on 06 Sep 2019 at 12:28 pm

  Hi! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 46. 마카오 시티오브드림on 11 Sep 2019 at 2:59 pm

  This piece of writing is in fact a fastidious one it helps new internet
  people, who are wishing for blogging.

 47. 마카오 카지노 에이전시on 13 Sep 2019 at 6:44 am

  Hello, every time i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, since i like to learn more and more.

 48. 토토 후기on 19 Sep 2019 at 7:39 am

  What’s up, I wish for to subscribe for this webpage
  to take newest updates, therefore where can i do it
  please assist.

 49. https://www.irxzrsneg.onlineon 20 Sep 2019 at 9:59 pm

  Hi there, all is going sound here and ofcourse every one is sharing data,
  that’s truly good, keep up writing.

 50. 축구 인터넷 생중계on 22 Sep 2019 at 12:35 pm

  Awesome post.

 51. 카지노 커뮤니티on 26 Sep 2019 at 5:12 pm

  I don’t even know the way I ended up here, but I believed this publish used to be good.
  I do not recognise who you are but definitely you are going to a famous
  blogger for those who aren’t already. Cheers!

 52. 바다 이야기 무료 다운로드on 28 Sep 2019 at 9:53 am

  What’s up, I would like to subscribe for this
  webpage to get hottest updates, thus where can i do it please help.

 53. https://www.xugacuit.onlineon 04 Oct 2019 at 11:56 pm

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend
  who was conducting a little research on this. And he actually bought me lunch simply because I stumbled upon it for him…

  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your website.

 54. 사설바둑이on 06 Oct 2019 at 4:25 am

  Every weekend i used to go to see this web page,
  as i want enjoyment, for the reason that this this site conations
  actually pleasant funny data too.

 55. https://harrison335.deniseblaq.com/p/3on 11 Feb 2021 at 5:28 am

  Hi, all the time i used to check web site posts here early in the morning, because i love to
  find out more and more.

 56. anderson337.hayattrabzon.comon 14 Feb 2021 at 6:13 pm

  Fantastic site you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics
  talked about in this article? I’d really love to be
  a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any suggestions, please let me
  know. Many thanks!

 57. brown895.paulajamesinteriors.comon 15 Feb 2021 at 2:18 pm

  Unquestionably consider that which you said. Your favourite reason appeared to be at the net the simplest factor to
  take note of. I say to you, I certainly get irked while other
  folks consider issues that they just do not recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and also
  defined out the entire thing with no need side-effects , people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 58. Hi, i think that i noticed you visited my weblog thus i got here to return the prefer?.I’m attempting to to find issues to enhance my
  site!I guess its adequate to make use of a few of your
  ideas!!

 59. 007 카지노on 20 Mar 2021 at 10:38 am

  Hello every one, here every one is sharing these experience, therefore
  it’s good to read this webpage, and I used to go to see
  this weblog daily.

 60. 마이다스 카지노 칩on 26 May 2021 at 11:49 pm

  Hi, i believe that i saw you visited my blog so i got here to return the want?.I am trying to in finding issues to improve my site!I suppose its good enough to make use
  of some of your concepts!!

 61. cupcake vineyardson 17 Jul 2021 at 6:29 pm

  Great site. Plenty of useful info here. I’m
  sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thank you to your effort!

 62. sm 카지노on 18 Jul 2021 at 3:17 am

  Thanks to my father who informed me about this website, this blog is truly awesome.

 63. 88 카지노on 18 Jul 2021 at 10:42 pm

  I have read so many posts regarding the blogger lovers except this
  paragraph is really a pleasant paragraph, keep it
  up.

 64. 007 카지노 로얄 토렌트on 11 Oct 2021 at 8:25 am

  What i do not understood is in truth how you’re no longer really a lot more
  smartly-liked than you may be right now. You’re very intelligent.
  You recognize therefore significantly with regards to this matter,
  made me in my view imagine it from numerous numerous angles.
  Its like women and men are not involved except it is
  something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs excellent.
  All the time maintain it up!

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply