Meie mees Metsikus Läänes

Targo Tennisbergi on kogu elu ümbritsenud imelapse oreool. 16-aastaselt - kaks aastat eakaaslastest varem - lõpetas ta Haapsalu 1. keskkooli. Nelja aastaga lõpetas Tartu Ülikooli, cum laude.

Praegu elab 22aastane haapsallane Ameerikas Seattle'is, on abielus ülikooliaegse sõbranna Katriniga ja kasvatab last. Leiba teenib ta maailma tuntuimas tarkvarafirmas Microsoft. Ta palk ületab Eesti tippjuhtide oma.

Kui Targo Tennisberg mullu kevadel Microsoftist jah-sõna sai, oli ta firma üks noorimaid töötajaid.

Kas on võimalik, et tulete kunagi Eestisse tagasi?

Ikka tulen. Kas või sellepärast, et mitte ameeriklaseks hakata. Eluaeg ei tahaks mingil juhul võõramaalane olla. Praegu on kohe näha, et olen välismaalt.

Et seda näha ei oleks, peaksin end liiga palju muutma. Harjutama keep smilingut ja kõvasti telekat vaatama( et oleks, millest iga päev rääkida ). Ja lapsi ei tahaks ka USA kooli panna. Siin on millegipärast juurdunud arvamus, et lastel peab koolis lõbus olema, õpetaja ei tohi noomida ega muul viisil ahistada. Õppimine jääb tagaplaanile.

Ülikoolides on selgelt näha, et võõramaalastel on parem baasharidus ja rohkem teadmisi.

Milline on Microsoftis tööpäev ja elukeskkond?

Microsoftis on nn flexible hours, st igaüks käib tööl nii palju kui tahab ja nii kaua kui tahab, peaasi et töö saaks tehtud. Olen hiline tõusja, tulen tavaliselt umbes kella üheteistkümneks ja vahel olen seal hilise õhtuni.

Üürisime maja, see on siinses mõistes hästi töökoha lähedal, ainult kümme minutit autoga sõita.

Kellega olete abielus?

Ta on tüdruk, kellega sain ülikoolis tuttavaks ja hiljem kolis ta mulle siia järele. Nimi on Katrin, kirjutab praegu diplomitööd arvutuslingvistika alal. Ta näeb pildil noorem välja, tegelikult on ta 22.

Kui tihti kohtate Bill Gatesi?

Billi näeb tavaliselt siis, kui on mõni suurem üritus (nt firma üldkoosolek). Siis ta tuleb ja peab rahvale kõnet. Räägib, kui vägev firma meil on ja kui uhke on ta oma töötajate üle. Seda juhtub vahest kord, paar aastas. Firmas on üle 40 000 töötaja, igapäevase juhtimisega ta ei tegele.

Steve Ballmerit (Microsofti uus peadirektor - toim.) näeb sagedamini, tema on semulik tegelane, teeb kõigiga tutvust ja seletab, kuidas peaks asju tegema.

Kui tihti käite Eestis?

Pooleteist aastat olen ära olnud, selle aja sees ühe korra. Olin Eestis kuus nädalat. USAs antakse Euroopaga võrreldes vähem puhkust (paar-kolm nädalat), eelmise käigu ajaks sain erandkorras pikema puhkuse.

Mida teete vabal ajal?

Lapsega mängin ja ajalooraamatuid loen. Vahel käin orienteerumas. Meie osariigis on fantastiliselt huvitavaid ja mitmekesiseid maastikke, peaaegu kõike pinnavorme, mida võib ette kujutada.

Loodus on väga ilus, ainult selle nägemiseks tasuks igaühel Ameerikas ära käia.

Millisena näete oma tulevikku?

Mul on ikk veel ohtralt õppida ja areneda. Microsoftis on palju andekaid  ja professionaalseid inimesi, nendelt on palju üle võtta. Ka sellest, kuidas suures mastaabis tarkvara tehakse. Tarkvarategemine Eesti firmades ja Microsoftis on nagu autotööstus enne ja pärast Fordi tehaseid - üks on käsitöö, teine tööstus.

Kui kunagi tagasitulen, tahaksin neid kogemusi rakendada. Leida või luua meeskond, kelle eesmärk on teha head tarkvara; kus tehtaks tööd armastusest töö vastu, mitte ei veeretata päevi õhtusse.See suhtumine on Microsoftis väga tugev, inimesed võtavad tööd hingega ja on uhked selle üle, mida teevad.

Millal puutusite esimest korda kokku arvutitega?

Arvan, et üheksaselt. Emal oli sõber, kes Tallinnas arvutialal töötas. Ta võttis mu vahel tööle kaasa ja sealtpeale oli saatus määratud.

Kui vanalt lubate oma lapse arvuti ligi?

Asi ei ole mitte niivõrd arvutis, kuivõrd selles, mida arvutiga teha. Lihtsaid ja arendavaid mänge on juba kaheaastastele. Arvan, et see iga on täitsa mõistlik.

Oluline on, et laps oleks arvutiga harjunud ega pelgaks. Kindlasti peaks arvuti kõrval tegema ka muud, kas või raamatuid lugema ja matkama.

Kuidas vanematega ühendust peate?

Ema käib ühes interneti jututoas, temaga saab sel moel üsna tihti rääkida. Helistan aeg-ajalt. Siin on palju teenusepakkujaid, kes pakuvad odavaid rahvusvahelisi kõnesid. Eestisse helistamine maksab 33 USA senti minuti eest.

Microsoft kui monopol - kas see häirib teid kuidagi?

Microsoft EI OLE monopol! Microsoft on vihane vastane oma konkurentidele ja on selles vastasseisus olnud väga edukas. Aga monopol ta ei ole.

Microsofti töötajad teevad oma tööd alati teadmisega, et konkurendid teevad samal ajal samasuguseid asju ja pingutavad kõvasti, et teha paremat ja efektiivsemat tarkvara. Tunnet, et "Oh, oleme monopol, me ei pea nüüd pingutama!" ei teki kordagi. Alati hoitakse silma peal turul toimuval ja antakse endast parim.

Kas te olete mõelnud firmat vahetada?

Lahkuda ei ole mingit põhjust, sest väärtustan töökoha puhul kõige rohkem õhkkondaja inimesi.

Õhkkond on asjalik, inimestel on selge eesmärk (tavaliselt: olla konkurendist parem), ja nad armastavad oma tööd. Enamiku teiste firmadega võrreldes on Microsoftil väga hea kaader. Tunnen nende vastu sügavat professionaalset austust.

Kas koduigatsust tunnete?

Igatsus kodu järele ei ole ehk nii oluline, pigem kohtab alatasa seiku, millega ma ei ole harjunud ega viitsigi harjuda. Kas või see, et iial ei või teada, et kui keegi midagi lubab, kas ta selle siis ka tegelikult täidab.

Lisaks muud selle riigi veidrused. Nagu see, et kõik püüavad kõiki kohtusse kaevata jne. Selle võib vist koduigatsusena defineerida küll. Eestlasele on Eesti ikka kõige harjumuspärasem.

Millised on teie elutingimused?

Väike maja eeslinnas, nagu enamikul USA keskklassi kuulujatel. Igale poole tuleb minna autoga. Et kõik elavad oma majas, võtab elamine väga palju ruumi, autota on võimatu hakkama saada.

Kui palju teavad teie töökaaslased Eestist?

Tavaline ameeriklane ei tea Eestist mitte midagi. Muuseas ei maksa väga tõsiselt võtta, kui sa ameeriklasele seletad, et kus ja mis, ja ta sellest vaimustusse satub - näe, mis vahva värk! Ameeriklane satub iga asja peale vaimustusse (st teeb sellist nägu). Aga ta unustab selle viie sekundi pärast. See ongi ehk kõige harjumatum siin riigis.

Targo Tennisberg enda kohta

Kui mind politseisaadetes taga otsitaks, siis oleks tekst ilmselt midagi selletaolist: "Otsitakse taga Targo Tennisbergi, 186-188 cm pikk, kõhna kehaehitusega, tavaliselt kannab kampsunit ja teksaseid, veel kannab prille ja siilisoengut (ma pole küll mingi kantpea), heasüdamliku, kuid mitte eriti ilusa näoga (ei, seda viimast ametlikus teates vist ikka ei öelda...)"

TARMO ÕUEMAA